Nehéz elképzelni kegyetlenebb dolgot, mint amikor valakivel megásatják a saját sírját, majd belelövik. Ugyanez a lelkület vezette azokat, akik úgy döntöttek, hogy a kishantosi ökológiai mintagazdaság 130 millió forint értékű növényeinek 2014. április 12-én történt elpusztítását biztosító vagyonőrök költségét Kishantos fizesse meg.
Kishantos első fokon pert vesztett abban a perben, melyben megtámadta a kishantosi földekre kiírt pályázatokat, azok bírálatát, és azt a szerződést, melyet olyan pályázó nyert, aki nem felelt meg a pályázati feltételeknek.
Az 1 főre jutó művelhető földterület nagysága a Világban az 1960-as években kimutatott 0,41 hektárról 2000 utánra 0,21 hektárra, azaz felére csökkent a NationMaster 2011-es jelentése szerint. A jelentés a fő okot a népesség növekedésében és a városok terjeszkedésében, valamint a közlekedés miatt kieső termőföld-vesztésben jelölte meg. A termőföld napjainkra gyorsan fogyó kincs. Éppen ezért is lenne egyre fontosabb, hogy a meglévő földterületek termékenységét megőrizzük, illetve tudásunkat a leghatékonyabb módon hasznosítva akár fokozzuk is.
A Fővárosi Törvényszék a mai napon hozott első fokú, nem jogerős ítéletében megállapította, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium több ponton és több esetben megsértette a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság jó hírnevét. A Törvényszék ezért a Minisztériumot a további jogsértéstől eltiltotta. A döntés nem jogerős, az ellen a Minisztérium 15 napon belül fellebbezést terjeszthet elő.